0(424) 238 6406
0(530) 053 2352
Çarşı M. Hacı Hayri C. 11/P-7 Elazığ

ELÜS, YERLİ VE İTHAL ÜRÜN SATIŞLARI HAKKINDA DUYURU

 

 

Bilindiği üzere Toprak Mahsulleri Ofisi Elektronik Ürün Senetli (ELÜS) stokları ile ithal ve bazı yerli ürünlerin satış işlemi web tabanlı "TMO ELEKTRONİK SATIŞ PLATFORMU" üzerinden yapılmaktadır. Kullanıcılar platforma mail adresleri ve şifreleri ile giriş yapabileceklerdir. Platforma ilk defa üye olacak kişi ve firmaların; internet üzerinden üye olması, üyeliğini ve üye olurken girdiği bilgilerin doğruluğunu hinterlandında bulunduğu TMO Şube Müdürlüğüne giderek onaylatması gerekmektedir. Her firma sisteme bir kez üye olabilecek, bu üyelik ise firma içerisinde bir kişi ile sınırlı tutulacaktır. Sistemde üyelerin sektör ayrımı ve fiili tüketim takibi yapılacağından üyelik aşamasındaki bilgilerin (fiili tüketim, ihracat miktarı, adres beyanı, fabrika sayısı vb) doğru bir şekilde girilmesi önem taşımaktadır.

TMO ELEKTRONİK SATIŞ PLATFORMU üzerinden dağıtımı ve satışı yapılacak Ekmeklik Buğday ,Makarnalık Buğday ve Arpa için 06-15 Eylül 2021 tarihleri arasında talep toplanacak, talep toplanması saat 17:00'da sona erecektir. ELÜS satışlarından;

TMO Elektronik Satış Platformuna ve satışların takas ile ciro işlemlerinin yapılacağı Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.' ne (TÜRİB) üye olan ilgili firmalar/kişiler yararlanacaktır. İthal ve yerli ürün satışlarına başvuru için sadece TMO Elektronik Satış Platformuna kayıt olmak yeterli olacaktır.

Makarnalık Buğday stoklarına;

Üretimde Makarnalık Buğday kullanan Bulgur Fabrikaları

Ekmeklik Buğday stoklarına;

Un Fabrikaları

Üretimde Ekmeklik Buğday Kullanan Bulgur Fabrikaları

Kanatlı Hayvan Besici ve Yetiştiricileri (Beyaz Et, Yumurta vs.)

Düşük Vasıflı Ekmeklik Buğday Stoklarına;

Un Fabrikaları

Bisküvi Fabrikaları

Arpa Stoklarına;

Besici ve Yetiştiriciler

Yem Fabrikaları

Şube Müdürlükleri üzerinden satışa açılacak stok miktarı;

Ekmeklik Buğday 1.079 Ton

Arpa 155.808 Ton

Platform üzerinden satışa açılacak stok miktarları ELÜS;

Ekmeklik Buğday 9.231.251 KG

Makarnalık Buğday 241.860 KG

Arpa 256.060 KG

 

Platform üzerinden satışa açılacak ithal ve yerli ürün stok miktarları

Ekmeklik Buğday 490.203 Ton

Makarnalık Buğday 9.759 Ton

Arpa 144.500 Ton

Başvurular üzerinden alınacak olup başvuru TMO Elektronik Satış Platformu yapacak firmalar Platform üzerinden "Güncel Satış Listesi" veya "Menü" kısmından satış listelerine ulaşıp, tekliflerini

Şube Müdürlükleri tarafından dağıtımı yapılacak Arpa Tahsis 22 Eylül  2021 tarihinde itibaren açıklanacaktır.

İthal ve yerli ürünler ile ELÜS'lerin tahsis sonuçları 20 Eylül  saat 17:00'den itibaren platform Üzerinden talep eden firmalarca görülebilecektir. ELÜS tahsis sonuçları takas ve ciro işlemlerinin Yapılabilmesi için 14 Haziran tarihinde Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.'ne (TÜRİB) gönderilecektir. ELÜS satışlarında 20-29 Eylül  2021 (dahil) tarihleri arasında her gün ELÜS tahsis Miktarları takas için TÜRİB'de işlem görecektir. Talep sahiplerinin yatırım hesaplarında bu tarih İtibariyle tahsis edilen ürün miktarına karşılık gelen ürün bedellerinin yatırılmış olması gerekmektedir. TMO Elektronik Satış Platformu üzerinden yapılan ithal ve yerli ürün satışları tahsislerin görülmesini müteakip 06 Ekim 2021 tarihine kadar TMO hesaplarına para yatırılmak sureti ile teslim alınabilecektir.

Üyelerimize duyurulur.

Elazığ Ticaret Borsası